Jaké reklamní materiály/prvky připravit pro affiliate partnery?

Datum přidání30. 04. 2020
AutorOndřej Martinek
Jaké reklamní materiály/prvky připravit pro affiliate partnery?

Na naší podpoře, i z naší praxe affiliate manažerů, se často opakuje 1 dotaz: co máme pro partnery připravit za reklamní materiály? A přesně tuto otázku chci dnes pro vás rozepsat, abychom všechny vždy mohli odkazovat na tento článek.

Pro naše potřeby jsme rozdělili reklamní prvky na ty základní, které se dají využít takřka u každé kampaně a ty „nadstandardní“, které jsou trochu specifičtější na přípravu, ale mohou u daných programů udělat maximum prokliků/prodejů, neboli výkonu.

Základní reklamní prvky

Textové odkazy

Jako textový odkaz se počítá klasický URL odkaz na web inzerenta, za kterým je připojený tzv. affiliate parametr. Pro náš příklad využijeme odkaz z našeho demo.affilbox.cz.

Partnerský odkaz tedy vypadá: https://affilbox.cz?a_box=nkrt8r9g

To je základní propagační prvek, který je zároveň i využívaný v mnoha dalších – například bannerech (což je partnerský odkaz + obrázek), xml feedu (partnerský odkaz + obrázky + popisky + kategorie + …).

Standardně se tento partnerský odkaz v administraci AffilBoxu uvádí s URL adresou hlavní stránky webu inzerenta, ale samozřejmě může vést i na jakoukoliv jinou podstránku na webu (za situace, že tam je korektně nasazený trackovací kód).

Pro partnery je tedy třeba ulehčením, že mohou vzít část s ? (neboli ?a_box=nkrt8r9g) a dát ji za jakoukoliv podstránku na inzerentském webu. Popřípadě je už můžete partnerovi připravit v administraci v sekci Reklamní prvky. Tedy vypíšete sem URL adresy jednotlivých kategorií, klíčových podstránek, … které by partnerovi mohli ulehčit začátek propagace.

Zde je dobré zmínit možnost rozšířit partnerský odkaz o tzv. kanál, který pro partnery nese další informace o konkrétním reklamním prvku, či umístění odkazu (v základní verzi AffilBoxu je 1 kanál, v PRO jich je vícero).

Tip pro eshopaře: Pokud chcete ulehčit partnerům orientaci ve vašem e-shopu, přidejte odkazy na jednotlivé kategorie nebo na nejprodávanější kategorie.

Kde ho najdete

Po vytvoření kampaně najdete na nástěnce svého AffilBoxu i v detailu Reklamních prvků v Reklamních kampaních.

Bannery

Bannery jsou druhým nejpoužívanějším reklamním prvkem v affiliate marketingu. Jsou vhodné pro takřka každou reklamní kampaň. Bannery jsou také prvkem/médiem, které je lepší mít zpracované přímo od inzerenta – neboli nemít dovolené partnerům si svévolně vytvářet vlastní (když už, tak po domluvě).

U bannerů musí být už v návrhu velký tlak na to, aby byly „proklikávací“, neboli aby samy opticky táhly návštěvníka, aby na něj klikl.

Takže je potřeba na banneru výrazněji upozadit brand inzerenta, ale mít v popředí především samotné sdělení banneru a „CTA“ prvek, neboli „call-to-action“.

Je to zpravidla tlačítko s textací:

 • více informací,
 • klikněte,
 • objednejte,
 • rezervujte,
 • do obchodu,

Právě toto CTA by měl mít každý banner, který je používaný v affiliate marketingu, protože v něm vždy je o samotný cíl = proklik a navázanou objednávku. Zviditelňování brandu na úkor proklikovosti se u partnerů moc neosvědčuje.

Tipy na funkční bannery

Doporučené velikosti

Velikosti bannerů jsou také velmi diskutovanou tematikou. Zde jsme vypsali ty nejpoužívanější, které z naší praxe má smysl mít:

 • 468×60 px – „horizontal rectangle“
 • 250×250 px – „square“
 • 300×250 px – „medium rectangle“
 • 120×600 px – „skyscraper“
 • 160×600 px – „wide skyscraper“
 • 300×600 px – „half page“
 • 728×90 px – „leaderboard“

Formáty

Mezi standardní technické formáty bannerů počítáme .png a .jpg. Pokud se jedná o animované bannery, ty bývají nejčastěji v .gif formátu. Moderní alternativou jsou .svg/HTML5 bannery, ale nejsou v oboru moc používané, až budoucnost ukáže jejich potřebu pro affiliate marketing.

Druhy

U bannerů se ještě zastavíme, protože pro ovlivnění výkonu/proklikovosti můžete mít v rámci 1 banneru více snímků = animovaný banner. Díky více grafikám dokážeme v 1 ploše předat více informací a díky animaci získat větší pozornost návštěvníka webu. Ale rychlost měnění snímků se musí udělat citlivě, aby nebyl extrémně rušivý a tedy až „otravující“.

Takže rozlišujeme druhy:

 • statické,
 • dynamické.

Datová velikost

Standardně, podobně jako pro jiné obrázková média na webu, se doporučuje maximální velikost do 100 kb. Dnešní datová připojení jsou sice násobně rychlejší, než ta z doby, kdy toto omezení/doporučení vzniklo, ale přesto je vhodné to nepřehánět s velikostí.

Tipy, jaký obsah na bannery umístit, aby správně zafungovaly si přečtěte například v pěkném článku tyinternety.cz. Bannery můžete vytvořit v různých barevných mutacích – tmavé/ světlé pozadí. 

Doporučujeme se vždy poptat partnerů na jejich konkrétní potřebu.

Kde ho najdu

Reklamní bannery můžete jednotlivě i hromadně nahrát v sekci Reklamní kampaně – Reklamní prvky, Přidat reklamní prvek.

Nadstandardní

Zde už máme specifické reklamní prvky/formáty, které se nedají využít u každé kampaně – například u on-line služeb nebude vhodné mít XML feed, protože do něj nemáte žádný obsah, apod.

Kupony

Jako kupony označujeme textovou podobu slevy, která se využívá v objednávkovém procesu na webu inzerenta (například SLEVA55). Standardně nese takový kupon nějakou slevovou (či bonusovou) hodnotu

Například:

 • 10 % sleva na celou objednávku,
 • 150 Kč slevu na první objednávku,
 • poštovné zdarma,

I tyto řekněme standardní slevové kupony se dají v affiliate použít jako doplňující reklamní prvek. Ale musí se se zároveň dobře spočítat PNO dané kampaně, protože na hodnotu objednávky má vliv jak % (či fixní) odměna partnera, poté affiliate manažera a nakonec i hodnota slevového kuponu.

Takže s kupony v kombinaci s affiliate se musí počínat rozumně a pečlivě.

Trackovatelné kupony

Vyloženě nadstandardní funkcí kuponů je jejich vliv na trackování objednávek. Tuto možnost AffilBox přinesl v dubnu 2020, kdy přidal k reklamním prvkům právě tzv. trackovatelné kupony. 

To jsou „standardní“ textové kupony, které kromě případné slevy/bonusu nesou i informace o konkrétním affiliate partnerovi, kterému je kupon unikátně přiřazený.

Takový kupon je pak sám o sobě partnerským propagačním prvkem a v případě jeho využití v objednávce, je „majiteli“ kuponu rovnou přiřazená konverze v AffilBoxu.

Před jeho aplikováním hlavně nemusí být využit partnerský odkaz, takže je to samostatná větev partnerského affil prvku.

Kde je najdete

Trackovatelné kupony jsou funkcí pro AffilBox PRO licence. Jejich zapnutí je skrze sekci Pluginy a položku Kupóny. Dále v nastavení reklamní kampaně najděte položku Kupony, dejte Ano a uložte. Nově se vám objeví v horní liště dané kampaně položka Kupony.

XML feedy

Jako XML feed označujeme datový formát, který v sobě nese informace o produktech daného inzerenta. V tomto formátu (s koncovkou .xml) je ve strukturované podobě info například o:

 • názvu produktu
 • kategorii produktu
 • parametrech
 • ceně
 • url adrese na e-shopu,
 • popisku produktu,

Takový xml feed slouží partnerům pro vytvoření tzv. internetového katalogu produktů, který s affiliate odkazy přivádí velmi cílené zákazníky inzerentovi. 

Díky principu, kdy je xml feed na straně inzerenta neustále aktualizován – nové produkty, vyprodané produkty, nové ceny, … i na straně partnera je vždy aktualizovaná nabídka informací o doporučovaných produktech.

Struktura

Každý XML feed musí mít svou strukturu – díky tomu je lehce zpracovatelný na straně inzerenta i partnera.

Tyto XML feedy se většinou nedělají pro partnery na míru, ale využívají se standardní exportní formáty například pro:

 • Heuréka.cz
 • Zbozí.cz
 • Google nákupy
 • Facebook Ads,

Šikovný affiliate partner je schopen si poradit s jakýmkoliv xml formátem, ale dle nás nejpožívanější je typ „Heuréka“.

Jeho vzor je tento (feed 2.0) https://sluzby.heureka.cz/napoveda/xml-feed/

<?xml version=“1.0″ encoding=“utf-8″?>

<SHOP>

  <SHOPITEM>

    <ITEM_ID>AB123</ITEM_ID>

    <PRODUCTNAME>Nokia 5800 XpressMusic</PRODUCTNAME>

    <PRODUCT>Nokia 5800 XpressMusic</PRODUCT>

    <DESCRIPTION>Klasický s plným dotykovým uživatelským rozhraním</DESCRIPTION>

    <URL>http://obchod.cz/mobily/nokia-5800-xpressmusic</URL>

    <IMGURL>http://obchod.cz/mobily/nokia-5800-xpressmusic/obrazek.jpg</IMGURL>

    <IMGURL_ALTERNATIVE>http://obchod.cz/mobily/nokia-5800-xpressmusic/obrazek2.jpg</IMGURL_ALTERNATIVE>

    <VIDEO_URL>http://www.youtube.com/watch?v=KjR759oWF7w</VIDEO_URL>

    <PRICE_VAT>6000</PRICE_VAT>

    <HEUREKA_CPC>5,8</HEUREKA_CPC>

    <MANUFACTURER>NOKIA</MANUFACTURER>

    <CATEGORYTEXT>Elektronika | Mobilní telefony</CATEGORYTEXT>

    <EAN>6417182041488</EAN>

    <PRODUCTNO>RM-559394</PRODUCTNO>

    <PARAM>

      <PARAM_NAME>Barva</PARAM_NAME>

      <VAL>černá</VAL>

    </PARAM>

    <DELIVERY_DATE>2</DELIVERY_DATE>

    <DELIVERY>

      <DELIVERY_ID>CESKA_POSTA</DELIVERY_ID>

      <DELIVERY_PRICE>120</DELIVERY_PRICE>

      <DELIVERY_PRICE_COD>120</DELIVERY_PRICE_COD>

    </DELIVERY>

    <DELIVERY>

      <DELIVERY_ID>PPL</DELIVERY_ID>

      <DELIVERY_PRICE>90</DELIVERY_PRICE>

      <DELIVERY_PRICE_COD>120</DELIVERY_PRICE_COD>

    </DELIVERY>

    <ITEMGROUP_ID>EF789</ITEMGROUP_ID>

    <ACCESSORY>CD456</ACCESSORY>

    <GIFT>Pouzdro zdarma</GIFT>

  </SHOPITEM>

  <SHOPITEM>

  …

  </SHOPITEM>

</SHOP>

Kde ho najdu

XML feed můžete uvést jak do bočního panelu (přes sekci Pluginy, CMS plugin), kam doplníte pro lehčí pochopení partnerů i jeho strukturu s vysvětlivkami. 

Popřípadě ho můžete uvést do políčka XML feed v nastavení konkrétní kampaně. Po uložení se tato URL adresa XML feedu objeví v detailu kampaně pod samotným popiskem.

Iframy

Vnořená okna či rámce, neboli iframy, se používají standardně u kampaní typu „lead-gen“, neboli poptávkových kampaní. Do tohoto „okna“ se vkládají například interaktivní formuláře, kalkulačky a další pokročilé prvky.

Mohou sloužit jako přímý propagační prvek – formulář na objednání dané služby, ale mohou sloužit jen jako podpůrný – například BMI kalkulačka pro vložení na stránky aff. partnerů dané kampaně.

Vzhled a funkčnost těchto dynamických oken je plně v rukou samotného inzerenta, AffilBox do nich nijak nezasahuje, pouze umožňuje je předat partnerům. Ti si je poté v podobě html kódů vloží na své stránky s připojeným affiliate parametrem/identifikátorem.

Moderně jsou tyto iframy coby historická technologie nahrazovány například „API“ formuláři, popřípadě HTML5 formuláři, ale nejsou moc rozšířené.

Doplňkové materiály

Dále uvádíme reklamní prvky, které samy o sobě nejsou „aktivním“ prvkem, ale slouží spíše jako ulehčení práce partnerům. Jsou to zpravidla různé vzory, návody, postupy, grafické manuály či podklady.

Stručně:

 • e-booky – elektronické knížky/brožury – používají se jako tzv. „magnet“ pro získání e-mailu návštěvníka, na kterého jsou poté automaticky posílány vzdělávací a prodejní e-maily.
 • vzorové e-mailové newslettery – vzorové příklady osvědčených e-mailových šablon s konkrétní textací. Jsou vhodné jako inspirace i pro přímé použití ve schválených partnerských e-mailových rozesílkách.
 • vzorové PR články – někteří inzerenti mají pro své partnery připravené hotové články, které mohou partneři použít jako inspiraci, nebo v případě unikátních článků rovnou k publikaci na svém affiliate webu.
 • produktové fotky pro recenze – fotky pro improvizované recenze dodává inzerent na x různých površích, úhlech, aby partneři mohli bez vlastního focení, mít reálné fotografie doporučovaného produktu.

Další důležité podklady

Vaši partneři potřebují vědět detailní informace o vašem podnikání. Nebojte se jim je sdělit, jste na stejné lodi a pro maximalizaci efektivity jsou pro ně podstatné.

Jaké informace se určitě budou partnerům hodit:

 • Jak vaše zboží ovlivňuje sezóna?
 • Jaké zboží se u vás prodává nejlépe?
 • Jakou vypadá váš typický zákazník?
 • Jaké problémy řeší a v čem mu právě vaše stránky mohou pomoci?
 • Jaká je průměrná výše objednávky? (Hodí se pro plánování návratnosti nákladů)
 • Jakou máte míru vrácení produktů?
 • V čem se váš e-shop liší od konkurence?

Tyto body jim můžete zaslat v .PDF souboru, nebo je vyjmenovat na podstránce vašeho provizního programu. Partneři je velmi ocení.

Podklady pro PPC

Někteří affiliate partneři dokáží výborně nastavit PPC reklamy pro vyhledávače. Pokud jim chcete přenechat PPC reklamu, je vhodné vytvořit seznam klíčových slov vašeho podnikání. Můžete případně také vytvořit několik ukázek, v jaké podobě by se vám PPC reklama líbila.

Pro sociální sítě

Mnoho projektů používá pro zvýšení známosti své značky sociální sítě. Partneři, kteří mají vysoký počet followerů na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru vás určitě mohou propagovat i na těchto místech. 

Kromě klasického textového odkazu pravděpodobně uvítají i obrázek s vaší firemní grafikou. Skvělé je, když je váš web optimalizovaný tak, aby rovnou při zadání odkazu zobrazil správný obrázek k dané podstránce. Pokud si nejste zcela jisti, zda je váš web v tomto ohledu perfektní, můžete jej zkontrolovat zde.

Chybí nám nějaké reklamní prvky?

Jaké další reklamní prvky používáte ve svých kampaních? Chybí vám v tomto výčtu nějaké důležité, nebo se chcete zeptat na nějaké upřesnění? Napište nám svůj dotaz do komentářů. Děkujeme!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *