+420 778 443 348 (po-pá 9-15h)

Jak na DPH u affiliate programu

Příspěvek byl publikován | Rubrika: Blog, Nápověda, Návody, Odpovědi na vaše otázky | Štítky: , , , | Autor: .

DPH je oříšek pro každého podnikatele a naši zákonodárci nám to nijak neulehčují. Od ledna naopak stížili. Pojďme se podívat na to, jak to s affiliate je ve vztahu k DPH, zda jej přidávat k provizi, či nikoliv. Jak řešit fakturaci a další otázky, které si možná kladete.

DPH je daň z přidané hodnoty, kterou odvádíte státu. Tento podíl na výsledné ceně zboží, či služby, nevlastníte a vždy skrz vás pouze „proteče“. Protože to není nic, co vám zůstane, tak také nedává smysl vyplácet provizi z částky s DPH. Proto vždy vypočítávejte provizi pouze z částky bez DPH. Ulehčíte si tím spoustu věcí. Například různou výši DPH do různých států. Nulovou DPH při prodeji do cizího státu EU formou reverse charge atd.

Vždy vypočítávejte provizi pouze z částky bez DPH.

Protože počítáte provizi z částky bez DPH, tak si také velmi ulehčíte vyplácení provizí partnerům. Pokud je partner neplátce DPH, tak vám vystaví fakturu na částku, kterou vidí v systému. Pokud je partner plátce DPH, tak vám vystaví fakturu na částku uvedenou v systému plus DPH.

Neplátce vystavuje fakturu na částku uvedenou v systému.

Plátce si k částce připočte příslušné DPH.

Pozor na fakturaci provizí do zahraničí. Pokud vám vystaví fakturu zahraniční partner, tak se automaticky stáváte plátcem DPH (nebo alespoň osobou identifikovanou k dani).

Pozn.: Výše uvedené berte pouze jako doporučení. Vždy se poraďte s vaší účetní, protože vaše situace a produkt, který prodáváte se může lišit.4 komentáře: “Jak na DPH u affiliate programu”

 1. Petr napsal:

  Článek se týká asi jen provozovatelů affiliate programů. Jak je to ale u partnerů, když jsem neplátce DPH? Jen vystavím fakturu a nemusím nic víc řešit? Díky

  • Mário Roženský napsal:

   Ano článek je věnován provozovatelům.

   Raději se poptej toho, komu budeš vystavovat fakturu, každý to může mít nastaveno jinak. Ale v drtivé většině případů to bude tak jak píšeš, jen vystavíš fakturu na částku, kterou tam vidíš.

 2. Anet napsal:

  Jak je to v případě, že provozovatel je neplátce DPH a partner je plátce DPH? To si partner např. k provizi 100Kč přidá DPH 21% takže mu mám zaplatit 121,- Kč? Takže ke každé provizi ještě + 21%????

  • Mário Roženský napsal:

   Anet – ano, je to tak jak píšete. Případně se můžete s partnery dohodnout, že dané částky jsou konečné a DPH jde na jejich vrub. Takto to třeba má dost zahraničních provizních programů. Ale je to potřeba mít ošetřeno dopředu v obchodních podmínkách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *